Skip to content

Uprawnienia ochrony na imprezie masowej czyli kiedy możemy „zgarnać” grzywnę powyżej 2,000zł

06/01/2011

Kolejny rejon prawny (obok uprawnień policjantów) który dla „przeciętnego zjadaczy chleba” stanowi czarną magię.  Funkcjonuje ogromna ilość mitów i niedopowiedzeń. Nie raz nie dwa kiedy uświadamiałem moich znajomych na temat spotykałem się z co najmniej z niedowierzaniem. Niewiele osób wie, że dyskusja z ogarniętym ochroniarzem może skończyć się grzywną w wysokości > 2,000zł. No ale po kolei.

Wszystkie regulację na temat imprez masowych znajdują się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku. Osoby dokładnie zainteresowane czym są imprezy masowe odsyłam do Art.3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Na potrzeby tego arta można przyjąć uproszczenie, że jest to każdy większy koncert i każdy mecz piłki nożnej gdzie miejsce dla >1000 miejsc dla uczestników.  Kiedy w tekście pojawią się odnośniki do artykułów będą się odnosić to wspomnianej ustawy.

W ustawie jest podział na jednostki (odpowiednio oznaczone z identyfikatorami) odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie imprezy masowej:

służba informacyjna, z angielska zwana stewardingiem

 • Każda osoba podlegająca kierownikowi do spraw bezpieczeństwa (co ciekawe, wliczają się tutaj także spikerzy).

Czytaj dalej…

Reklamy
5 Komentarzy
 1. pawi permalink

  Jeśli można to mam kilka pytań.
  1. Czy impreza masowa znosi w jakiś sposób uprawnienia wynikające z pozwolenia na broń? Tzn. nie można wnosić legalnie posiadanej broni?
  2. Czy jeśli odmówię pokazania bagażu i zgodzę się opuścić teren imprezy masowej to nadal mój bagaż może zostać przeszukany?
  3. Czy w przypadku służby porządkowej („ochrony”) nie powinien być stosowany termin „ujęcie” zamiast „zatrzymanie”?
  4. Czy „dopuszczanie się czynów zabronionych” nie jest interpretacją rozszerzającą (dla art. 20 ust. 2), jako dopuszczającą większy katalog czynów niż tylko odparcie ataku i ochronę powierzonego dobra?

  Jeśli chodzi o chuliganerię stadionową to muszę podzielić się refleksją, że to właśnie ci ludzie są najlepszymi klientami klubów piłkarskich. Kupują karnety na cały sezon, szaliki, czapki, koszuli i inne duperele z „logo klubu”. Logo klubu jest (c) i za jego używanie na czymkolwiek płaci się licencję (tzn. producent lub polski dystrybutor, jeśli to chińszczyzna). Klub zarabia na nich krocie to i walczy z nimi, eeee… dla samego walczenia. Tak, żeby niby coś robić, ale żeby jednak nadal kupowali bilety i szaliki.

  • Dopiero teraz odpowiadam na Twoje pytania bo miałem trochę nadliczbowych dyżurów i nie było okazji żeby spokojnie siąść do komputera. 🙂
   Ad 1. Nie możesz wnosić na teren imprezy masowej żadnej broni. Nawet jeżeli masz na nią pozwolenie.
   Ad 2. Nie. Ochrona poza terenem imprezy masowej może Ci przysłowiowo „naskoczyć”. Jak już to może Ci przeszukać Policja, ale to już nie będzie teren imprezy masowej i będą obowiązywać inne regulacje.
   Ad 3. Masz rację, powinien być stosowany termin „ujęcie” a nie „zatrzymanie”. Dzięki za uwagę! 🙂
   Ad 4. Tak, jest to interpretacja rozszerzająca. Poza tym, „osoba dopuszczająca się czynu zabronionego będzie nie tylko ten, który dopuszcza się w czasie imprezy masowej przestępstwa lub wykroczenia, ale także czynu stanowiącego naruszenie regulaminu imprezy masowej lub regulaminu obiektu” (cyt. z komentarza do ustawy)

   Myślę, że ciężko nazwać najlepszymi klientami osoby przez które stawki ubezpieczenia imprezy (obowiązkowego dla organizatorów) rosną do niebotycznych rozmiarów, osoby które demolują stadiony i niszczą sprzęt policyjny (organizator też płaci za zniszczenia sprzętu „zewnętrznego”).

   Według mnie znacznie lepszymi klientami są pikniki którzy też kupują kibicowskie oporządzenie a przy tym jeszcze wydają kupę kasy stadionowe żarcie a przy okazji reprezentują 0 poziom agresji. 🙂

 2. lars999 permalink

  Opis sytuacji: Wchodzę na imprezę (mecz żużlowy). Ochroniarz mnie przeszukuje (obmacuje) robi to 3-krotnie bo coś mu się niespodobało, W czasie 3 obszukania zwaracam sie do niego „żeby robił to szybciej, gdyż zaraz zacznie się mecz. Sfrustrowany koks, tym, że zwróciłem mu uwagę łapie mnie za ręce i wyprowadza ze stadionu. Widząc policyjny radiowóz udaję się do niego na skargę do policjantów, wtedy też podchodzi ochroniarz. Policjanci zgłupieli nie wiedzieli co robić i pewnie o całej sytuacji powiadomili podległą komendę. Za chwilę podjeżdża policyjne auto i zabiera mnie i ochroniarza na komendę policji. Tam już się zaczęło spisywanie i oskarżono mnie z
  Art. 54. 1. Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej przez służby porządkowe lub służby informacyjne,

  podlega karze grzywny nie niższej niż 2 000 zł.

  Otrzywiście nie przyznałem się do winy, sprawa została skierowana do sądu, co w tej sytuacji robić jak sie bronić?

  • Szukać świadków i czekać na rozprawę. Więcej nie zdziałasz. Jaka jest ochrona w Polsce każdy wie. Bez świadków którzy potwierdza Twoją wersję tutaj nic nie zdziałasz. Może jakiś monitoring czy coś? Jeżeli nie byłeś agresywny będzie to zawsze świadczyć na Twoją korzyść.

 3. lars999 permalink

  Art. 20. 1. Służby porządkowe i informacyjne są uprawnione do:

  1) sprawdzania i stwierdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, a w przypadku stwierdzenia braku takich uprawnień – wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej;

  2) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;

  3) przeglądania zawartości bagaży i odzieży osób w przypadku podejrzenia, że osoby te wnoszą lub posiadają przedmioty, o których mowa w art. 8 ust. 2;

  4) wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej lub regulaminem obiektu (terenu), a w przypadku niewykonania tych poleceń – wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej;

  5) ujęcia, w celu niezwłocznego przekazania Policji, osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie oraz osób dopuszczających się czynów zabronionych.

  Jeżeli ochroniarz twierdzi, że niewykonywałem poleceń to powinien wezwać mnie do opuszczenia imprezy masowej, a nie dokonywać ujęcia w celu niezwłocznego przekazania policji, może to tylko zrobić analizująć art.20. 5, tylko wobec osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie oraz osoby dopuszczającej się czynów zabronionych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: